Jaki jest koszt i ile czasu zajmuje zarejestrowanie w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Podczas rejestracji spółki w Polsce, zazwyczaj największą rolę odgrywają dwa czynniki: koszt i czas.

W zależności od wybranego sposobu założenia spółki, rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie: sp. z o.o.) wymaga różnej ilości czasu i pieniędzy.

W Polsce istnieją dwa sposoby założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:

 1. poprzez złożenie wniosku do sądu rejestrowego w formie dokumentowej,
 2. poprzez zarejestrowanie spółki w elektronicznym systemie s24.

I. Złożenie wniosku do sądu rejestrowego w formie dokumentowej

Jest to tradycyjny sposób założenia spółki.

Wymaga on przygotowania wszystkich dokumentów rejestrowych w oryginale (musisz umówić się na spotkanie z notariuszem w celu podpisania umowy spółki), następnie złożenia wniosku w formie elektronicznej w portalu PRS (https://prs.ms.gov.pl/) oraz złożenia oryginałów dokumentów w sądzie rejestrowym.

Ile to kosztuje?

Ten sposób jest droższy w porównaniu do drugiego sposobu. Koszty jakie musisz ponieść to:

 1. Opłata notarialna – zależna od wysokości kapitału zakładowego.
  W przypadku minimalnego wymaganego kapitału zakładowego w wysokości 5000 zł, opłata notarialna wynosi 160 zł + VAT (196,80 zł brutto) + około 150 zł brutto opłaty za wydanie odpisu = 346,88 zł brutto.
 2. Opłata za usługi tłumacza przysięgłego – jeżeli wspólnik nie posługuje się językiem polskim, wówczas ma obowiązek zapewnić udział tłumacza przysięgłego w trakcie spotkania u notariusza. Stawki tłumaczy przysięgłych bardzo się różnią i zależą od języka, który ma być tłumaczony.
 3. Podatek od czynności cywilnoprawnych – wysokość podatku zależy od wysokości kapitału zakładowego spółki. W przypadku kapitału minimalnego w wysokości 5000 zł, podatek wynosi 21 zł brutto.
 4. Opłata sądowa od wniosku – 600 zł brutto.
 5. Koszt pomocy prawnej (opcjonalnie) – zależy od ceny za usługi danego prawnika.

Jeżeli chcesz zarejestrować spółkę z minimalnym wymaganym kapitałem zakładowym w wysokości 5000 zł, powinieneś spodziewać się kosztów w wysokości 967,88 zł + ewentualny koszt tłumaczenia przysięgłego i pomocy prawnej. Wysokość opłat wzrośnie, jeżeli kapitał zakładowy będzie wyższy niż 5000 zł.

Ile czasu zajmuje rejestracja tym sposobem?

Zgodnie z polskim prawem, od chwili złożenia wniosku do sądu, proces powinien zająć nie dłużej niż 7 dni. Jednak w wielu przypadkach, proces rejestracji spółki zajmuje co najmniej miesiąc lub nawet dłużej.

Powyższe nie uwzględnia czasu potrzebnego do przygotowania wszystkich dokumentów i wizyty u notariusza.

II. Wniosek do sądu rejestrowego w formie elektronicznej w systemie s24

Ten sposób jest obecnie jest bardziej popularny, gdyż jest znacznie szybszy i tańszy. Można go wykorzystać do rejestracji mniej skomplikowanych spółek. Dokumenty są przygotowywane w formie elektronicznej i podpisywane przy użyciu podpisu elektronicznego (Profilu Zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego). Wniosek jest następnie wysyłany do sądu rejestrowego w systemie s24.

Jest to znacznie tańszy proces. Koszty w tym wypadku to:

 1. Podatek od czynności cywilnoprawnych – zależy od wysokości kapitału zakładowego. W przypadku minimalnego wymaganego kapitału w wysokości 5000 zł, podatek wyniesie 21 zł brutto.
 2. Opłata sądowa od wniosku – 350 zł brutto.
 3. Koszt pomocy prawnej (opcjonalnie) – zależy od ceny za usługi danego prawnika.

Brak jest opłat notarialnych i opłat za tłumaczenie przysięgłe, a opłata sądowa jest niższa.

W przypadku zakładania spółki z minimalnym wymaganym kapitałem zakładowym w wysokości 5000 zł, powinieneś spodziewać się kosztów w wysokości 371 zł + ewentualny koszt pomocy prawnej.

Ile czasu to zajmuje?

Zgodnie z polskim prawem, od chwili złożenia wniosku do sądu rejestrowego, procedura założenia spółki powinna zająć nie dłużej niż 1 dzień. W praktyce, zajmuje to około 1-3 dni roboczych.

Podsumowanie

Złożenie wniosku o zarejestrowanie spółki do sądu rejestrowego w formie dokumentowej – w przypadku małej firmy koszt to około 967,88 zł + ewentualne opłaty za tłumacza przysięgłego i pomoc prawną. A cały proces zajmuje co najmniej miesiąc.

Wniosek do sądu rejestrowego w formie elektronicznej w systemie s24 – w przypadku małej firmy koszt to około 371 zł + ewentualne opłaty za pomoc prawną. Cały proces zajmuje około 1-3 dni.

Jeśli zakładana przez Ciebie firma nie wymaga specjalnych rozwiązań, to przeważnie najlepiej zarejestrować ją w systemie elektronicznym s24, gdyż będzie to tańsze i szybsze.

Rejestracja spółki może być trudnym zadaniem, a jeśli nie zostanie wykonana prawidłowo, może przysporzyć wielu problemów zarówno w trakcie procesu, jak iw przyszłości. Dlatego zawsze wskazane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z usług naszej Kancelarii.

Dodaj komentarz