Czy wymóg znajomości języka polskiego dla uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE uległ zmianie? Czy ukończenie szkoły policealnej pozwala na uznanie, że cudzoziemiec spełnia wymogi językowe?
Ostatnio wiele osób zastanawia się, czy zasady dotyczące wymogu znajomości języka polskiego dla uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE zostały zmienione.
Niestety wiele publikacji dostępnych w sieci podaje sprzeczne informacje na temat tego, czy zostały już wprowadzone zmiany, kiedy to może nastąpić, lub jak dokładnie mają działać nowe warunki dotyczące wymogu językowego.
.
Krótka odpowiedź:
Krótka odpowiedź brzmi: nie, zasady dotyczące posługiwania się dyplomem ukończenia szkoły (takiej jak szkoła policealna) nie zostały zmienione.
Na dzień publikacji tego artykułu (24.01.2025 r.) zasady pozostają niezmienione. Wciąż można przedstawić dyplom ukończenia szkoły policealnej jako dokument potwierdzający znajomość języka polskiego i na jego podstawie ubiegać się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Zmiany są planowane, ale aktualnie istnieją jedynie jako projekt ustawy. Nowe regulacje nie zostały jeszcze uchwalone. Nie ma też żadnej pewności, że polski rząd zmieni obowiązujące przepisy.
.
Jakie są obecne zasady potwierdzania znajomości języka polskiego dla ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE?
Aktualnie, aby ubiegać się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, trzeba udowodnić, że posiada się znajomość języka polskiego.
Obecnie dostępne są następujące opcje udowodnienia znajomości języka polskiego:
(wystarczy spełnić tylko jedną z poniższych opcji)
- zdany oficjalny egzamin z języka polskiego na poziomie B1;
- ukończenie polskiej szkoły (takiej jak szkoła policealna) lub uczelni, na której język polski był językiem wykładowym na wszystkich zajęciach;
- certyfikat zdanego egzaminu ECL;
- certyfikat zdanego egzaminu TELC;
- certyfikat tłumacza przysięgłego;
- ukończenie kursu języka polskiego na poziomie B1 na jednej z następujących uczelni: uczelnia zatwierdzona przez Ministra Spraw Wewnętrznych lub jakakolwiek uczelnia akademicka, uczelnia wojskowa, szkoła zawodowa, uczelnia służb państwowych lub uczelnia kościelna, która nie została ograniczona w przyjmowaniu cudzoziemców. Głównym językiem wykładowym wszystkich przedmiotów nie musi być język polski. Wystarczy, że język polski był jednym z przedmiotów na tej uczelni.
Nie każdy ma możliwość zdania egzaminu z języka polskiego lub studiowania na uczelni, na której wykłady prowadzone są w języku polskim. Z tego powodu wiele osób decyduje się na ukończenie szkoły policealnej. Wystarczy zapisać się na krótki kurs (zwykle roczny) z łatwym przedmiotem, takim jak np. kurs florystyki, który można ukończyć nawet nie znając dobrze języka polskiego.
Sam dyplom ukończenia szkoły policealnej w zupełności wystarcza, aby spełnić wymóg językowy i ubiegać się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Jeśli przedstawi się dyplom ukończenia szkoły policealnej, nie trzeba zdawać żadnego egzaminu językowego i nikt nie będzie dalej sprawdzał jak dobrze zna się język polski.
.
Jakie są planowane zmiany?
Od kilku miesięcy polski rząd planuje zmienić obecnie obowiązujące zasady. Zgodnie z przedstawionym projektem, od 1 lipca 2025 roku, dyplom ukończenia szkoły policealnej nie będzie już wystarczający do potwierdzenia znajomości języka polskiego dla chcących się ubiegać o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Wszystkie inne opcje udowadniania znajomości języka, takie jak egzamin B1, egzamin TELC, egzamin ECL lub ukończenie polskiej uczelni, pozostaną niezmienione. Jedyną zmianą będzie usunięcie możliwości użycia dyplomu szkoły policealnej do udowodnienia znajomości języka.
Jednakże na razie nowa ustawa wciąż jest tylko projektem. Ustawodawca nadal nad nią pracuje, więc nic nie jest jeszcze pewne.
.
Czy zasady dotyczące języka zostaną zmienione? Jakie są szanse?
Nie wiadomo czy zasady zostaną zmienione i kiedy ewentualnie może to nastąpić.
Obecnie proces legislacyjny trwa dłużej niż początkowo przewidywano. Parlament otrzymuje negatywne opinie od obcokrajowców mieszkających w Polsce oraz organizacji społecznych.
Na dzień publikacji tego artykułu (23.01.2025 r.), projekt ustawy nadal jest w Sejmie (niższa izba parlamentu) i czeka na pierwsze czytanie.
Może zająć trochę czasu, zanim projekt zostanie uchwalony lub odrzucony przez Sejm.
Postęp w pracach nad projektem ustawy można śledzić tutaj: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=951
.
Co się stanie, jeśli już złożyłeś wniosek o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE i zanim dostałeś decyzję, zasady zostały zmienione?
Załóżmy, że ukończyłeś szkołę policealną i złożyłeś wniosek o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Następnie zmieniają się zasady i usuwają możliwość wykazania znajomości języka polskiego.
Zgodnie z projektem ustawy, jeśli ukończyłeś szkołę policealną i złożyłeś wniosek o pobyt rezydenta długoterminowego przed zmianą przepisów, to zmiana przepisów cię nie dotyczy.
.
To samo dotyczy ukończenia szkoły przed zmianą przepisów – nawet jeśli nie złożyłeś jeszcze wniosku o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, nadal będziesz mógł później wykorzystać dyplom ukończenia szkoły policealnej.
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z usług naszej Kancelarii.