Kwalifikacje ukończenia szkoły policealnej nie mogą już być wykorzystywane do spełnienia wymogu znajomości języka do uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub obywatelstwa. Ale czy w każdym przypadku?

Przepisy dotyczące wymogów językowych w przypadku długoterminowego zezwolenia na pobyt w UE i wniosków o obywatelstwo zostały zmienione. Ale jak dokładnie? Czy zmiany dotyczą wszystkich przypadków?

.

Krótka odpowiedź

Tak, polski rząd zmienił przepisy. Od 1 lipca 2025 r. nie można już wykorzystywać dyplomu ukończenia szkoły policealnej do spełnienia wymogu znajomości języka wymaganego dla uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub polskiego obywatelstwa.

Istnieją jednak dwa wyjątki od tej zasady:

  1. jeśli złożyłeś wniosek o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE i obywatelstwo polskie przed 1 lipca, zmiany te nie mają zastosowania w Twoim przypadku i możesz użyć dyplom ukończenia szkoły policealnej,
  2. jeśli ukończyłeś szkołę policealną przed 1 lipca 2025 r. (co oznacza, że na dyplomie widnieje data ukończenia najpóźniej 30 czerwca 2025 r.), nadal możesz posłużyć się nim do potwierdzenia znajomości języka.

.

Jakie są aktualne zasady spełnienia wymogu znajomości języka w przypadku uzyskania długoterminowego zezwolenia na pobyt w UE?

Aby uzyskać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, należy udowodnić znajomość języka polskiego.

Obecnie dostępne są następujące opcje potwierdzenia znajomości języka polskiego: (oczywiście wystarczy jedna z poniższych opcji)

  1. zdany oficjalny egzamin z języka polskiego na poziomie B1;
  2. ukończenie polskiej szkoły (ale NIE szkoły policealnej) lub uczelni, na której język polski był językiem wykładowym na wszystkich zajęciach;
  3. certyfikat zdanego egzaminu ECL;
  4. certyfikat zdanego egzaminu TELC;
  5. certyfikat tłumacza przysięgłego;
  6. ukończenie kursu języka polskiego na poziomie B1 na jednej z następujących uczelni: uczelnia zatwierdzona przez Ministra Spraw Wewnętrznych lub jakakolwiek uczelnia akademicka, uczelnia wojskowa, szkoła zawodowa, uczelnia służb państwowych lub uczelnia kościelna, która nie została ograniczona w przyjmowaniu cudzoziemców. Głównym językiem wykładowym wszystkich przedmiotów nie musi być język polski. Wystarczy, że język polski był jednym z przedmiotów na tej uczelni.

.

Jakie są obecnie zasady spełnienia wymogu znajomości języka polskiego dla obywatelstwa polskiego?

Aby ubiegać się o obywatelstwo polskie, należy również udowodnić znajomość języka polskiego, ale możliwości spełnienia wymogu językowego są bardziej ograniczone:

  1. zdany egzamin z języka polskiego na poziomie B1;
  2. ukończenie szkoły (ale NIE szkoły policealnej) lub studiów wyższych z polskim językiem wykładowym.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z usług naszej Kancelarii.

Dodaj komentarz